Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején, 1849 áprilisában magyar katonai egységek érkeztek Dunakeszire, közöttük Kmety György hadosztálya, amelynek tüzérségét a mai Katonadombon állították fel. Feladatuk az volt, hogy a Pestről Vácra küldött folyami segítségnyújtást megakadályozzák, amit sikerrel tettek. Így Görgey Artúr április 10-én bevehette a Vácot.
A második világháború idején, a Göd felől érkező Vörös Hadsereggel szemben védekező német alkulatok a Katonadombon ásták be magukat, ahol több napig tartó állóharc alakult ki. A területen egy földalatti bunker és raktár is működött.
2011-ben itt rendezték meg az első Dunakeszi Fesztet, majd 2013-ban Dunakeszi Város Önkormányzata 2013-ban megkezdte a hatalmas terület szabadidőparkká és közösségi térré alakítását. Kosárlabda- és tengópálya, játszótér és fitneszpark létesült, 2016-ban, a gyereknapon adták át a 28 méter hosszú, játszóhajót formáló élménymászókát. A Katonadomb a város egyik legnagyobb rendezvényterévé vált, ahol – sok egyéb mellett – a Dunakeszi Viadal, a városi majális, a gyereknap, valamint a Mozdulj, Dunakeszi! rendezvények is helyet kaptak.